La finalul anului, prin Hotărârea de Guvern nr. 2285 din 9 decembrie 2004, este aprobată transmiterea către școală a terenului pe care se va construi viitoarea bază sportivă, în suprafață de 5.029 mp.

Cu acest prilej, a fost editat și primul număr al revistei şcolii, intitulată ,,Per Aspera ad Astra”.

O lună mai târziu, la data de 09.10.2004, are loc depunerea jurământului militar de către cei 150 de elevi ai primei promoţii a şcolii.

În data de 23 septembrie 2004, școala este vizitată de către principele Radu de Hohenzollern-Veningen.

Prin Hotărârea de Guvern nr. 1024 din 28 august 2003 s-a aprobat transmiterea, din administrarea Consiliului Local Cluj-Napoca în administrarea M.A.I., a imobilului compus din construcţie (fostul Grup Şcolar Transporturi Material Rulant) şi teren aferent de pe strada Corneliu Coposu, nr. 89-91.

A urmat Ordinul Ministrului Administraţiei şi Internelor nr. I/0540 din 01.05.2004, prin care s-a înfiinţat Şcoala de Agenţi de Poliţie ,,Septimiu Mureşan” Cluj-Napoca, Statutul de Organizare al şcolii prevăzând 106 posturi, dintre care 41 de ofiţeri de poliţie, 32 de agenţi de poliţie şi 33 de personal contractual.

Festivitatea de deschidere a Şcolii de Agenţi de Poliţie ,,Septimiu Mureşan” Cluj-Napoca a avut loc în data de 15.09.2004.